Evenementen gehouden in Den Haag 2006 (archief)
Op 29 juni 2006 is in Den Haag voor de tweede keer de Nederlandse Veteranendag gehouden. Nieuw voor dit jaar was dat er in Den Haag een defilé werd gehouden door de Nederlandse veteranen. Het Malieveld was op deze dag het centrum van de diverse evenementen, zoals de ceremoniële medaille-uitreiking en de groot opgezette manifestatie. Verder fungeerde het Malieveld als verzamelplaats voor veteranen en actief dienende militairen die hebben deel geneomen aan het defilé. Het defilé starte en eindigde op het Malieveld. Voor een terugblik over het volledige programma zie het programmaboekje(pdf).
Plechtigheid Ridderzaal
Om 10.30 uur is er in de Ridderzaal een plechtigheid gehouden in aanwezigheid van o.a. Z.K.H. de Prins van Oranje en de minister-president. Tijdens deze plechtighe
id werd door de Z.K.H. de Prins van Oranje en andere gastsprekers ingegaan op het respect dat veteranen verdienen. Tevens werd er aandacht besteed aan de slachtoffers die gevallen zijn tijdens de vele missies van de Nederlandse krijgsmacht. Ook is er een toespraak gehouden door zowel een oude veteraan als een jonge veteraan. In de Ridderzaal was plaats voor circa 450 genodigden. Naast 50 autoriteiten waren 350 veteranen en 50 schoolkinderen - die in het educatieve traject hebben meegedaan - aanwezig. Het geheel werd muzikaal omlijst door het Koperkwintet van de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Voor de toespraken die op 29 juni 2006 gehouden zijn in de Ridderzaal klik hier.
Ceremoniële Medaille-uitreiking
Op het Malie
veld werd bij 150 militairen, die recentelijk van een uitzending zijn teruggekeerd, de herinneringsmedaille vredesoperaties opgespeld. In aanwezigheid van hun familie ontvingen zij op het Malieveld uit handen van Z.K.H. de Prins van Oranje, minister Kamp, staatssecretaris van Defensie, kinderen en veteranen deze medaille. Z.K.H. de Prins van Oranje, de minister van Defensie en de staatssecretaris decoreerden 9 militairen. De overige te decoreren militairen kregen de medaille uitgereikt door veteranen die werden geassisteerd door schoolkinderen. De medaille-uitreiking vond plaats van 11.30 uur tot 12.30 uur. Na afloop van de medaille-uitreiking hebben deze gedecoreerde militairen in het defilé meelopen, om hiermee symbolisch aan te geven dat zij de toekomstige veteranen zijn. Voor de toespraken die op 29 juni 2006 gehouden zijn op het Malieveld klik hier.
Het Defilé
Het vertrek van het defilé vanaf het Malieveld was om 12.50 uur en ging na het oversteken van de Koningskade via de korte en Lange Voorhout naar de Kneuterdijk. De start van het defilé bij het
defileerpunt op de Kneuterdijk was om 13.20 uur. Nadat de paradecommandant zich bij Z.K.H. de Prins van Oranje had gemeld werd door Z.K.H. de Prins van Oranje het defilé afgenomen.
Voorafgaand aan het defilé marcheerden de Marinierskapel der Koninklijke Marine en de Koninklijke Militaire Kapel 'Johan Willem Friso' in ceremonieel tenue naar het defileerpunt. Daar aangekomen namen zij hun plaats in om de defilanten tijdens het langs marcheren op het defileerpunt, muzikaal te ondersteunen. Het defilé werd geopend door het Fanfarekorps KL Bereden Wapens in ceremonieel tenue. Via het Buitenhof, Hofweg, Spui en Kalvermarkt, Fluwelen Burgwal, Herengracht en Koningskade ging het weer terug naar het Malieveld. Aan het defilé namen 3700 veteranen en duizend actief dienende militairen deel. Samen vormden zij zeventig voet- en drie rijdende detachementen.
Manifestatie op het Malieveld
Zoals al eerder aangegeven werd op het Malieveld een grote manifestatie gehouden. Deze manifestatie omvatte zowel informatie als entertainment. De manifestatie nam bijna het gehele Malieveld in beslag. Er was een museumplein met stands van defensie-musea en er waren stands van de diverse veteranenve
renigingen. Daarnaast was er een static show met historische militaire voertuigen en modern materieel zoals die op dit moment door Defensie, waar ook ter wereld, in gebruik is. Tevens was er een Activiteitenpark met o.a. een klimtoren, een duikersaquarium en een F16-cockpitsimulator. Ook waren zo veel mogelijk missiegebieden en hun cultuur vertegenwoordigd met locale hapjes en videomateriaal. Op het grote videoscherm dat stond opgesteld aan de kant van de A12 werden zowel "life" beelden van de plechtigheid in de Ridderzaal getoond als rechtstreekse beelden van de medaille-uitreiking en het defileerpunt op de Kneuterdijk. Gedurende de hele dag werd een gevarieerd muzikaal programma geboden met optredens van militaire orkesten met o.a. een spectatulair Glenn Miller Show, een optreden van Tantie Lien, en de hoogtepunten uit de theatershow "Queen in Concert".
Luchtdefilé
Tijdens het defilé heeft de Koninklijke Luchtmacht een luchtdefilé uitgevoerd met alle soorten vliegtuigen
en helikopters (zoals o.a. F-16 jachtvliegtuigen, C130 Hercules, Apache AH-64D gevechtshelikopters, Chinook CH-47D transporthelikopters, KDC-10, Gulfstream IV, Pilatus C-7, B-15 Mitchell en Supermarine Spitfire MK.IX), die binnen de Koninklijke Luchtmacht aanwezig zijn. Ook Lynx-helikopters van de Koninklijke Marine hebben deelgenomen aan dit luchtdefilé. De vliegtuigen zijn recht over het defileerpunt gevlogen. De te vliegen route voor deze zogenaamde paradevlucht was vanuit het noordoosten met een koers van ongeveer 240 graden, langs het Malieveld direct over het midden van de Hofvijver.
Einde Nederlandse Veteranendag
De Nederlandse Veteranendag eindigde om 18.00 uur.